World Championchip 2012 - Budapest-Halásztelek, Hungary

Individual Winners Individual Winners
Team Winners Team Winners

26. - 27. May 2012
Halásztelek, Hungary
Hungarian Dobermann Klub

Judge part A: Leif Harder (DL)
Judge partl B: Wolfgang Hecker (D)
Judge part C: Silvia Marocchi (I)

Team Winners:
1. Place: Italy 833 Punkte
2. Place: Germany 818 Punkte
3. Place: Sweden 782 Punkte

Congratulation to all winners, teams and participants.

Draw-No 
Handler Dog Country A B C  Total 
Grading Place
45 Giuseppe Soprani Ottomac I 99 91 97 287 V 1
13 Roman Schneider Oscar vom Aurachgrund D  97  95  95  287  V 2
35 Sandra Foroni Otamac I 99 97 88 274 SG 3
26 Michele Lizzeri Ebibi del Bosco del Buren I 96 82 94 272 SG 4
29 Ludek Silhavy Alexa Sheridano le Fano CZ I 94 85 92 271 SG 5
10 Gabriele Grundmann Dexter vom Maindreieck D 92 85 93 270 SG 6
6 Tommy Andersson Dobfancier´s Vizir SE 89 90 90 269 G 7
19 Martin Kruiss Beast vom Elbenwald A 92 84 92 268 G 8
37 Petri Aalto Dinico Unico del Conte Drago FI 91 92 84 267 G 9
43 Alice Bogh Grusholm Kuba DK 94 81 87 262 G 10
21 Norbert Hartmann Enrico vom Ferrenberg D 85 87 89 261 G 11
17 Frida Doggsen Dobfancier´s Vimza SE 92 87 81 260 G 12
44 Tatiana Smirnova Atoris Sheridano le Fano RU 90 87 82 259 G 13
16 Adam Jansen Don vom Burghof NL 94 71 93 258 G 14
2 Rosmarie Backes Ron vom Edertal D 93 88 76 257 G 15
39 John Asjorn Warmestad Supreme Guardians Black Eros NO 88 84 83 255 G 16
31 Irmgard Steinberg Falco von der Burgstätte D 97 80 78 255 G 17
40 Tom Michael Hansen Alteana Sheridano le Fano DK 93 76 84 253 G 18
27 Emilie Löwstedt Diragos in Flames SE 89 88 76 253 G 19
3 Daniela Cahova Urian Miratio CZ I 93 77 78 248 G 20
38 Frantisék Do´cekal Efrita Brynal Gold Z II 86 74 83 243 G 21
12 Gerhard Draxler Amin von Rebell A 77 76 88 241 G 22
11 Laine Löfman Dobfancier´s Ruzka SE 88 82 71 241 G 23
25 Bene Mihály Portonicos di Altobello HU 84 71 72 227 befr. 24
4 Viano Giulia Brista della Maschera di Tutankhamon I 96 90 51 Abbr. 237 m  
33 Elly Elsenhaar Briska´s Alex NL 55 79 96 230 m  
20 Fausto Zambini Pippy di Casa Giardino I 57 81 73 211 m  
24 Morten Larsen Briskás Alex NO 31 87 85 203 m  
15 Gabriella Graf Julie di Modello HU 75 62 58 195 m  
28 Antonin Jun Kessidy Gold Micer CZ II 17 80 96 193 m  
42 Bas de Rijk Arrow van het Wantij NL 17 81 95 193 m  
46 Zdenek Saska Avertin Sheridano le Fano CZ II 18 87 86 191 m  
23 Barbara Valenti Uranianking di Casa Rioda U 11 85 90 186 m  
18 Gabriela Macounova Ismena Halit Pasa CZ I 0 91 91 182 m  
41 Helmut Trojevsky Citta de la Casa Alina A 11 89 72 172 m  
8 Jari Laakso Brückendorfer Kastra FI 7 80 83 170 m  
14 Attila Rácz Paradise King of Darkness HU 7 82 76 164 m  
34 Catrinoiu Molnar Ovidiu Babylon von Gini House  RO  79  70  13 Abbr. 162 m  
7 Camilla Rönnqvist Mezzrow´s Pushkin SE 72 64 16 Abbr. 152 m  
22 Marta Brtnikova Felicita Passo Doble CZ I 70 60 17 Abbr. 147 m  
9 Dora Carmen Correa Eenzo vom Warringhof NL 64 78 - 142 m  
36 Darina Mikla´sová Charisma Nuova Dolce Vita SK - 83 38 Abbr. 121 m  
32 Slawomir Malyska Kartagina Keris Tromelin PO 5 76 13 Abbr. 94 m  
30 Mag. Markus Totz Quito von der Goldschmied-Au A - 80 dq. - -  
1 Sebastian Schauermann Diragos Idol SE - 67 dq. - -  
  Marie Klvanova C Victoria Donsa From 14th Meridian CZ I - - - - -  
  Daniela Volpi Unaghiago di Casa Rioda (Reserve) I - - - - -  
  Slobodan Djukic Hobby vom Noblesshof Ser - - - - -  
  Milan Mihok Atis z Rincelova SK - - - - -  
                   
Team Winners:             Total  
  Giuseppe Soprani Ottomac I 99 91 97 287    
  Sandra Foroni Otamac I 99 87 88 274    
  Michele Lizzeri Ebibi del Bosco del Buren I 96 82 94 272 833  
  Roman Schneider Oscar vom Aurachgrund D 97 95 95 287    
  Gabriele Grundmann Dexter vom Maindreieck D 92 85 93 270    
  Norbert Hartmann Enrico vom Ferrenberg D 85 87 89 261 818  
  Tommy Andersson Dobfancier´s Vizir SE 89 90 90 269    
  Frida Doggsen Dobfancier´s Vimza SE 92 87 81 260    
  Emelie Löwstedt Diragos in Flames SE 89 88 76 253 782  


All information without guarantee.