World Championchip 2009 - Apolda, Germany

Individual Winners Individual Winners
Team Winners Team Winners
Team Winners IDC Parade

22. - 24. May 2009
Apolda, Germany

Judge part A: Silvia Marocchini (I)
Judge part B: Frans Matekovic (NL)
Judge part C: Roger Vandereyken (B)


Catalogue
No
  Draw-
No

Handler Dog Country A B C  Total 
Place
45 15 Pavel Tamási Hera Nuova Dolce Vita SK 99 94 90 283 1
21 33 Giuseppe Soprani Ottomac I 89 97 92 278 2
6 45 Claudia Fuhrmann Chakka v. Maindreieck D 98 89 90 277 3
19 16 Sandra Foroni Otamac I 91 92 92 275 4
29 38 Brynhild Nordvik Mezzrow´s Fabio N 82 92 94 268 5
22 28 Albert Telser Quint v. Edertal I 84 94 90 268 6
51 37 Antonin Jun Hanz Gold Micer CZ II 94 77 95 266 7
11 30 Norbert Hartmann Enrico v. Ferrnberg D 85 88 93 266 8
25 40 Johny Saman Coach v. Donauhof NL 94 84 85 263 9
12 35 Aivo Oblikas Onaoma de-Light  EST  91  84  85  260  10
39 47 Ronnie Eng Briska´s Winnie  S  90  90 80 260 11
3  27 Patrick Horemans Dax v. Donauhof B 71 90 97 258 12
38 7 Cecilia Eng Briska´s Yennie S 90 87 81 258 13
40 36 Ulrike Glarner Enzo v.d. Sonnenleite CH 77 91 88 256 14
26 26 Ron Curfs Ascomannis Ingo NL 72 90 93 255 15
55 44 Marie Klvanova A Sara Nigre from Fourteenth Meridian CZ II 73 87 94 254 16
1 54 Dirk Michiels Dhilaya v. Donauhof B 82 79 93 254 17
20 25 Rolando Mattolini Briska´s Zarek I 80 84 90 254 18
23 11 Eric Hermans Aycka vom Burghof  NL  81  82  89  252  19
32 12 Helmut Trojovsky Alina Bagira de la Casa A 73 92 87 252 20
37  13 Camilla Dahlgren Come As you are Charge S 70 94 87 251 21
5 29 Freddy Sermant Edzar v. Schloss Lupus B 75 90 86 251 22
50 8 Matthew Arpano Ha´RAS Brenna USA 85 82 84 251 23
44 17 Crista Büsser Excalibur Evita CH 76 92 83 251 24
27 32 Sjaak de Wit Ascomannis Indy NL 81 90 80 251 25
8 50 Roman Schneider Oscar v. Aurachgrund D 80 83 85 248 26
46 5 Jose F.H. Aparisi Brabus vom Burghof E 70 85 91 246 27
52 49 Frantísek Matéjek Ira Black Gong  CZ II  70  88  88 246 28
14 18 Jean-Baptiste Ferrer Engelthal Vivaldi Gucci F 70 85 90 245 29
34 21 Torbjorn Erikson Dobfancier´s Regiuz S 74 81 90 245 30
28 2 Win van Alphen Ascomannis Igor NL 87 75 80 242 31
18 43 Davide Codebue Argo I 78 82 80 240 32
56  53  Jaroslav Janacek Janina Gold Micer  CZ II  76  77  86  239  33
33 9 Annika Flor Graf Morpheus of Mon-ja-mes  A  72  79  84  235  34
41 46 Monette Huber Kalif v. Edertal CH 70 77 82 229 35
7 51 Andrea Landgrebe Akima Sababurg D 50 77 95 222  
54 10 Libor Kosar Ir Gold Micer CZ II 20 87 94 201  
4 19 Georges Berghmans Noris Black Gong B 21 84 90 195  
31 3 Morten R. Larsen Briska´s Alex N 87 91 15 193  
2 41 Debby Kohl Foukeboy v. Ferrnberg B 23 78 90 191  
10 14 Heribert Eller Davaj Dama di Casa Shirak D 20 88 80 188  
30  31 Gerd-May Solli  Arakia´s Me And You  N  79 89 19 187  
42 22 Franziska Ritter Ays-Aquirre Feu dÁramon CH 73 90 23 186 disq.
15 23 Gabriella Szabo Dark Hill Belona GB 6 93 86 185  
13 1 Jukka Kytösaan Nightwish Mystic Anubis FIN 14 87 84 185  
9 24 Bernhard Mocha Neuland Akhira D 2 86 93 181  
43 4 Hanspeter Sandmeier Arak-Amaruk Feu dÁramon CH 16 80 85 181  
35 52 Laine Löfman Dobfancier´s Ruzka S 70 91 29 181  
53 34 Jaroslav Mikulecka Gumby Dafne CZ II 0 82 95 177  
24 20 Herman Visser Blade van het Wantishof NL 10 76 87 173  
17 48 Riccardo Calaianni Naturalbornkiller via di Samurai I 70 75 19 164  
47 6 Jorge Andreu Verchili Ascomannis Jako E 50 87 16 153  
49 39 Ludek Silhavy Cliff v. Beuchower Hof CZ I 30 85 15 130  
48 42 Daniela Cahova Bon Jour Alary Aslar CZ I 28 dog is sick 28  
16   Gary Booth Jobergs Ducati GB       0  
36   Johan Myren Dobermundes Sugarbaker Sam S       0  

All information without guarantee.