World Championchip 2005 - Munich, Germany

Individual Winners Individual Winners
Team Winners Team Winners

28. - 29. May 2005
Munich, Germany

Judge part A: Josep Bulo (E)
Judge part B: Pierreluigi Pezzano (I)
Judge part C: Jozef Klima


Craw-No 
Handler Dog Country A B C  Total 
Place
 7 Ludek Silhavy Cara´s Red Sascha CZ I 98 89 93 280 1
20 Freddy Sermant Schloss Lupus Zatan B 90 93 96 279 2
23 Markus Maimer Casa Shirak Ashanti D 97 89 92 278 3
14 John Soares Cara´s Top -Shelf USA I 97 84 94 275 4
22 Gernot Straub Extra Moravak Leidy A 93 90 90 273 5
49 Ingar Anderson Hainide Nemrod-Chuck N 89 91 90 270 6
8 jo Brekelmans Berkensingel Ringo NL 88 91 89 269 7
29 Bernd Meidt Apex Pollux D 89 94 80 263 8
16 Natalia Krokha Gelo Robis Golden RUS 97 84 77 258 9
26 Oscar Targhetta Olaf di Villa Conte I 85 80 91 256 10
37 James Henderson Agir Miss Jakoso USA II 70 86 98 254 11
24 Michael Temrelli Tamalie Jane I 89 76 86 251 12
40 Eva-Maria Hynie Gentle Rough Shadow´s Avara A 76 78 88 242 13
17 Henny Bal-Jumelet Berkensingel Withney Bella NL 79 75 86 240 14
28 Frantisek Docekal Castell Tabor CZ I 74 84 77 235 15
42 Renzo Cairo Hellen di Casa Coppo I 70 83 80 233 16
38 Frans Heremans Hof ter Eyndoven Zeno B 72 70 85 227 17
36 Renate Weichenberger Afra von der Fuggerstadt D 65 95 96 256 18
2 John va der Aart Bielshoeve Veto Veritas NL 64 87 91 242 19
10 Herbert Warger Hochstede Banjo A 59 80 90 229 20
35 John Michael Kowalczyk Dragonerreich Evita USA II 66 78 85 229 21
30 Elena Diazevskaya Klassig Allert Gaifai RUS 61 90 71 222 22
12 Raffaella Gozzi Haus Astegg Chico I 50 73 94 217 23
9 Jana Palatova Pasecke Udoli Orkan CZ I 40 87 90 217 24
4 Jane Ruzickova Helfstyna Aron Anatol CZ II 25 89 92 206 25
18 Peter Waeber Mon-ja-mes Graf Cassius Jimona CH 52 83 79 205 26
47 Alfons Gernot Aurachgrund Hajo D 6 96 97 199 27
43 Willy van Hende Beukenhage Anton B 54 71 70 195 28
1 Daniela Kahova Helfstyna Kirk Kroy CZ II 26 80 87 193 29
41 Antonio Perez Martin Covalta BB-King E 21 83 84 188 30
48 Frank Peeters Burgstätte Brerchi B 4 89 87 180  31
 50 Karsten Günther  Horst Bandit  D  8  85  86  179  32
 21 Ludka Kaderabkova  Black Sagitta Berry CZ II 89 88 0 177 33
25 Georg Wasserer Gentle Rough Shadow´s Chippendale A 95 79 0 174 34
13 Blazej Nekvapll Bobrqva Tina CZ II 0 85 88 173 35
11 Jana Hanko Bohemia Gotika Gral CZ I 82 85 0 167 36
6 Adam Jansen Donken Yano NL 83 79 0 162 37
31 Achille Noro Yordi Villa Conte I 77 83 0 160 38
45 Jukka Salmikannas Red Label´s Fervent Flame FIN 2 76 81    
46 Albert Verhoef Palmerswaard Artos Fatboy Slim NL 5 70 80    
32 Mika Myyry Fyordneck Brio Bolero FIN 57 85 0    
44 Sandra van de Bergh Berkensingel Tarek NL 21 80 0    
33 Gabriele Cruciani Via del Samurai Zuffa NL 4 80 0    
39 Ioannis Remoundos PherelpisEvenos G 14 70 0    
3 Morton R. Larson Keep in Mind Arakias N - 70 0    
5 Melody F. Mann Haus Hahn Alfred USA II disq. 0 0    
27 Hans Prack Blasenstein Ibo A 13 - -    
34 Karl-Heinz Schneider Bandit von den Hassbergen D 90 90 disq.    
15 Georges Bergmans Arno von den Burgstätte B 2 62 disq.    
19 Roman Kuzutin Irinland Lucas Love RUS - 0 disq.    
  May Jacobson Drachenburg Alika USA II          
  Carco Beitran Covalta York E          

All information without guarantee.